Windows 10 Hosts Dosyasıyla Web Sitelerini Engelleyin

Bilgisayarınızda bir web sitesine girilmesini engellemek istemenizin bir çok nedeni olabilir. Bilgisayarınızı ortak olarak kullandığınızın birinin, çocukların girmesini istemediğiniz siteler varsa bunları engellemeniz gerekebilir. Bilgisayar başındayken istemsiz olarak alışkanlıklarınız neticesinde Facebook, Twitter, Youtube vb. sosyal medya platformlarına sık sık girmekten ve gereğinden fazla vakit geçirmekten şikayetçi olabilirsiniz. Bu durumda kendinize engel olmak ve gereksiz vakit harcamanızın önüne geçmek için bu siteleri engelleyebilirsiniz.

Kapsamlı olarak web sitesi engellemek için yani belirli kategorilerdeki bütün siteleri, zararlı sitelerin tamamını engellemek için bir program kullanmanız gerekir. Bu yazıda sadece adresini bildiğiniz sitelerin program kullanmadan manuel olarak engelleme yöntemine değindim. Bu işlem için Windows işletim sistemi içinde yer alan hosts dosyasını kullanacağız.

Hosts dosyası web sitelerinin adreslerini ip adresleriyle eşlemek için kullanılan ve notepad gibi bir metin editörüyle açıp düzenleyebileceğiniz bir Windows dosyasıdır. Bir siteye girmek için adresini yazdığınızda öncelikle bu dosyaya başvurulmaktadır. Bu nedenle engellemek istediğiniz site için başvurulmasını istediğiniz ip adresini 127.0.0.1 olarak belirterek sitenin açılmasını önleyebilirsiniz. 127.0.0.1 bilgisayarınızın yerel ip adresidir diğer bir değişle Localhost adresinize karşılık gelmektedir.

Hosts dosyası nerededir?

Hosts dosyasına şu yolu takip ederek ulaşabilirsiniz.

C:\Windows\System32\drivers\etc

Hosts dosyasında değişiklik yapabilmek için öncelikle windows kullanıcı hesabınız için bu yetkiyi almak gerekiyor. Bunun için şu adımları izleyin.

  • Hosts dosyasına sağ tıkladıktan sonra menüden Özellikler seçeneğine tıklayın.
  • Güvenlik sekmesini açın.
  • Düzenle butonuna tıklayın.
  • Ekle butonuna tıklayın.
  • Seçilecek nesne adları girin kutusuna kullanıcı adınızı yazıp Tamam butonuna tıklayın.
  • Son olarak kullanıcı adınız için izinler bölümündeki İzin ver kutularını işaretleyerek Tamam butonuna tıklayın. Aşağıdaki resimde bu ekranı görebilirsiniz.

windows 10 hosts dosyası izinler

Hosts dosyası ile programsız bir siteyi engelleyelim.

Şimdi hosts dosyasını not defteri ile açın. Bir web sitesini engellemek için dosyanın en alt kısmına yeni bir satır eklemeniz gerekiyor. Eklediğiniz satırın başına 127.0.0.1 yazın ve boşluk bıraktıktan sonra engellemek istediğiniz sitenin adresini yazın. Örneğin engellemek istediğiniz site Facebook ise dosyanın son kısmına şunu eklemeniz gerekecektir.

127.0.0.1 www.facebook.com
127.0.0.1 facebook.com

Dikkat ederseniz siteye ulaşımın önlenmesi için adresin www olan ve olmayan halini de girdik. Bu şekilde yapmazsanız örneğin dosyaya sadece ilk satırı eklerseniz facebook.com adresinden siteye giriş yapılması ihtimali bulunuyor.

program kullanmadan web sitesi engelleme

Daha fazla siteyi engellemek için dosyaya aynı şekilde yeni satırlar eklemeye devam edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir